Pałacyk (Willa) został wzniesiony w latach 1910-1911 przez Towarzystwo Oświetlenia Elektrycznego według projektu Dawida Lande. Zbudowano go dla Waltera Blüthgena – przemysłowca, współzałożyciela wraz z Maurycym Poznańskim i Antonim Stamirowskim Towarzystwa Akcyjnego „Sosnowiecka Stacja Elektryczna”. W latach międzywojennych mieszkał w pałacyku dyrektor elektrowni prof. inż. Edward Ulmann.

Po 1945 roku pałacyk został upaństwowiony, od 1960 roku mieścił się w nim Pałac Ślubów, w latach 1997-2002 budynek przeszedł rewitalizację i remont, a od 1994 wykorzystywany jest przez Uniwersytet Łódzki.

Bryła budynku jest nieregularna, posiada z boku wieżyczkę, a z tyłu piękne schody wychodzące na ogród. Elewacja i dekoracja budynku łączy w sobie elementy secesji i modernizmu. Budynek posiada trójdzielne okna o łuku półokrągłym oraz eliptyczne okienka na poddaszu. Wewnątrz zachował się częściowo pierwotny wystrój z epoki, między innymi secesyjne okno z witrażem składającym się z otaczających go, przeplatających się ornamentów roślinnych i myśliwego z kuszą oraz uciekającego jelenia.

Całość otoczona jest płotem, przy bramie stróżówka z łamanym dachem.

   

   

  

  

 

Działka stanowi własność Gminy Miasta Łódź, zaś Uniwersytet Łódzki jest użytkownikiem wieczystym gruntu do 14.12.2093 r. Prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje Gminie Miasta Łódź.

Nieruchomość jest zlokalizowana w rewitalizowanej części miasta.

Numer działki: 214/2

Obręb: P-2Obszar działki:4089 m2

Numer księgi wieczystej: LD1M/00098369/1

 Wskaźniki techniczne:
  • powierzchnia użytkowa pałacyku 819,2 m2
  • powierzchnia użytkowa stróżówki 65 m2
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.
Atuty nieruchomości:
  • atrakcyjnie położenie –  niedaleko centrum Łodzi
  • dobrze skomunikowane
  • piękne niepowtarzalne zabytkowe wnętrza, klatka
  • ogrodzony teren
  • własny ogród.
Szczegółowych informacji nt. nieruchomości udziela p. Jarosław Frankiewicz, Centrum Zarządzania Majątkiem tel. (48 42) 635 43 07, email: jaroslaw.frankiewicz@uni.lodz.pl

Ulotka – do pobrania